Nulled24

ui,ux

UI چیست؟

UI مخفف عبارت User Interface Design به معنای طراحی رابط کاربری است.

UI طراحی بخشی از وب‌سایت یا اپلیکیشن است که کاربر آن را مشاهده می‌کند و بیشتر به جنبه‌ی گرافیکی موضوع می‌پردازد.

ظاهر هر بخش از سایت به طراح UI بستگی دارد.

UX چیست؟

UX مخفف عبارت User Experience Design است. به راحتی کاربر حین کار کردن با قسمت های مختلف سایت گفته می‌شود. یک طراح UX در حین طراحی باید احساسات و هیجانات کاربر را در نظر بگیرد و طوری طراحی کند که نظر کاربر را جلب کند.

تفاوت بین UI و UX چیست؟

  • در طراحی سایت، UI به طراحی ظاهر سایت می پردازد و وظیفه ی زیباسازی و یکپارچگی یک وبسایت،محصول و برنامه را برعهده دارد
  • UX هماهنگی طراحی با نیازهای کاربر را بررسی می‌کند و وظیفه ی آن رعایت اصول طراحی یک وب سایت یا نرم افزار است و باید طوری طراحی کند که کار کردن با سایت برای کاربر راحت باشد.
  • تفاوت اصلی که باید به خاطر بسپارید این است: طراحی UX کاملاً مربوط به تجربه یک کاربر است، در حالی که طراحی رابط کاربری(UI) کاملاً مربوط به نحوه کارایی و شکل ظاهری است. طراحی UX در واقع شناسایی و حل مشکلات کاربر است ، طراحی UI برای زیبایی سایت است.

در آخر باید گفت ui و ux مفهوم و معنی های جداگانه ای دارند و در طراحی یک وبسایت باید هر دوی اینها لحاظ شوند چرا که این دو مکمل یکدیگر هستند و هر دو برای توسعه و پیشرفت وبسایت ضروری هستند و نمیتوان یکی از آنها را بی اهمیت یا کم اهمیت دانست. گاهی امکان دارد با وبسایتی مواجه شوید که از نظر زیبایی هیچ ایرادی ندارد اما وقتی با آن کار میکنید نظرتان کاملا عوض شود که در اینجا میتوان به اهمیت این موضوع پی برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *